sám sobě štítem!

Nářaďové nože LEATHERMAN

text a foto: M.Hradecký

V současné době jsou nepochybně nářaďové nože asi stejně populární jako zavírací nože typu „one hand“. Obrovským kladem nářaďových nožů, někdy též nazývaných multi tools je jejich univerzálnost. Používají se všude tam, kde je potřeba hned několika nástrojů – například na údržbu nebo úpravu výstroje či výzbroje, nebo opravu různých pomůcek a prostředků. Je samozřejmě jasné, že toto universální nářadí (nářaďový nůž) nemá nahradit profesionální nástroje, se kterými člověk většinou pracuje i několik hodin denně. Přesto je ale jejich kvalita naprosto dostačující pro příležitostné použití.

Charakteristickým a hlavním znakem nářaďových nebo chceme-li nástrojových nožů, jsou kleště. Tyto kleště bývají většinou v uzavřeném stavu nože schované v rukojeti, čímž se samozřejmě zkracuje velikost nože a tím zlepšuje komfortnost jeho nošení. Kleště jsou stavěny tak, aby se jimi daly například uvolňovat či přitahovat matice, přestřihnout drát, uchopit předmět atp. Jako další příslušenství se nejvíce používají šroubováky různých velikostí a tvarů, otvírače uzávěru lahví a konzerv, pilky na dřevo, bodce, pravítka, pilníky na kov i dřevo, nůžky a samozřejmě nůž.

Stacks Image 18034
Nože Leatherman, které autor vlastní a používá



Společnost LEATHERMAN

Za mozek a srdce firmy Leatherman je po právu považován pan Tim Leatherman. Když se tento Američan v roce 1975 stal inženýrem, vydal se ještě téhož roku na cestu po Evropě. Právě při problémech na této cestě si pan Leatherman uvědomil jak omezující je používání švýcarského víceželízkového nože.
Cestou musel neustále něco opravovat, někdy starý automobil, který používal, jindy „drobnosti“ s vodovodem v hotelích, kde bydlel. Více než tento malý kapesní nožík potřeboval nůž s kombinovanými kleštěmi a dalším nářadím. Bohužel v té době nic takového nebylo. Proto již během této cesty začal něco podobného navrhovat a po návratu domů začal ve svém sklepě své návrhy dále rozvíjet a realizovat.
Trvalo ještě přibližně dalších osm let a stovky vyrobených prototypů, nežli světlo světa „spatřil“ první model Pocket Survival Tool od nově založené firmy Leatherman Tool Group Incorporated. Tento podnik založil pan Leatherman spolu se svým kamarádem Stevem Berlinerem. Jako další své modely uvedli na trh nůž Mini-Tool a později Super Tool.
V roce 1992 se tato firma přestěhovala poblíž mezinárodního letiště Portland, kde působí dodnes. V současné době zaměstnává firma Leatherman přibližně 400 lidí a její výrobky patří mezi naprostou světovou špičku. Tyto nářaďové nože jsou velice žádané nejen u myslivců, milovníků přírody, lovců či rybářů, ale také i u vojáků nebo strážců zákona. Zajímavostí je, že na nástroje Multi Tool´s poskytuje výrobce záruku 25 let.

Stacks Image 18367
Modely nářaďových nožů – Super Tool, Charge XTi a Free P4



Výrobky Leatherman mýma očima


Od roku 1994 vlastním nářaďový nůž Leatherman Super Tool, který jsem dost intenzivně používal v rámci činnosti v bezpečnostním sektoru. Tento model nože mi mnoho let sloužil jako součást výbavy a to i při výkonu profese osobního strážce.
Od roku 2005 používám Model Charge XTi (později TTi), který jsem nejprve rozsáhle testoval a od té doby na něj nedám dopustit a nosím ho denně. Nejčastěji jej používám jako „pomocníka“ na střelnici při realizaci různých výcviků, nebo v rámci běžných situací, kdykoliv je potřeba použít určité nástroje a ty zrovna nejsou při ruce.
Vlastním také nářaďové nože od firmy Victorinox, Gerber a SOG. Přesto u mne Leatherman zvítězil. Mimo model Super Tool a Charge, vlastním dále od Leathermanu model Skeletool Coyote Tan, model Skeletool KBx a model Free P4.

Pokud porovnám Super Tool, Charge a model Free P4, tak je vidět obrovský pokrok a to nejen při použití kvalitnějších materiálů na výrobu, ale i různých změn a vylepšeních v konstrukci a celkovém vzhledu. Model Free P4 patří mezi naprostou špičku nářaďových nožů společnosti Leatherman. Magnetická architektura pojistek napomáhá snadnému a plynulému otevírání, které minimalizuje tření a tím i celkové opotřebení všech nástrojů.
Jedinou nevýhodu, kterou jsem během používání modelu Free P4 objevil je nemožnost vyměnitelnosti bitů – různých šroubováků a imbusů, na které jsem si již u modelu Charge zvyknul.

Stacks Image 18536
Stacks Image 18200
Stacks Image 18205
Model Super Tool
Stacks Image 18544
Stacks Image 18586
Stacks Image 18598
Model Charge XTi
Stacks Image 18928
Stacks Image 17959
Stacks Image 17964
Model Skeletool Coyote Tan
Stacks Image 20539
Stacks Image 20596
Stacks Image 20599
Model Skeletool KBx
Stacks Image 20531
Stacks Image 20567
Stacks Image 20570
Model Free P4
Stacks Image 20623


Zástupcem značky Leatherman v ČR je společnost
MORIS design s.r.o.