sám sobě štítem!

Historie ledvinky Aegis

  Dnes se už asi nepodaří zjistit, kdo byl úplně „ten první“, koho napadl nový princip tvarového řešení ledvinky a kdo tím spustil řetěz inovací a dalšího vývoje. Historie současné podoby ledvinky Aegis začíná v roce 2004, kdy v létě na pozvání Akademie Aegis přijeli instruktoři z amerického výcvikového střediska Tactical Defense Institute (TDI), pan John Benner a Petr Janda. Kromě jiného nám zde John Benner ukázal amatérsky vyrobenou ledvinku zcela nového typu, na kterou ale zůstávali všichni nevěřícně zírat a chtěl zde najít výrobce, který by aplikoval jeho změny a nápady. Zároveň nám dal povolení dále na ledvince pracovat a zlepšovat ji. S přidáním našich vlastních (Aegis) nápadů a cestou testování a úprav se podařilo vše dotáhnout do výsledku, který dnes označujeme jako „ledvinku I.generace“.

  Stacks Image 2270

  Nahoře podoba původního vzorku levinky z USA, dole ledvinka první generace s aplikovanými úpravami Aegis

  Stacks Image 2271

  První barevné kombinace ledvinek 1.generace, v této podobě nikdy oficiálně neprodávané

  Stacks Image 2272
  Stacks Image 2273
  Stacks Image 2274

  Tato ledvinka byla pro svou specifičnost zpočátku určena pouze pro ozbrojené složky a nebylo zamýšleno s ní vyjít na civilní trh. Jak už to však v našich končinách bývá, nejen že se tato dohoda ze strany výrobce nedodržela (na civilní trh se tak dostala neautorizovaná pozměněná zjednodušená verze, bez klíčových významných zlepšení, s jiným otvíráním atd…), ale také ji začal další český výrobce kopírovat (shodou okolností ten, který má s kopírováním svého patentu vlastní negativní zkušenosti…) a ledvinka přestala být neznámou věcí. V této situaci jsme ani my nechtěli zůstat stranou.

  Naše další zlepšování původního nápadu tedy nepřestalo a další více než rok a půl jsme vyvíjeli, testovali a vyhodnocovali zkušenosti (současně s hledáním nového výrobce) s cílem představit plnohodnotný produkt s dalšími novými funkcemi a zásadními vylepšeními. To vyvrcholilo v roce 2007 představením „ledvinky 2.generace“, která se další čtyři roky námi úspěšně prodávala...a jinými kopírovala.

  Hledání výrobce nebylo nikdy snadné. Postupně ledvinku pro Aegis vyráběly čtyři firmy (tři české a jedna německá v Polsku) a většinou už jen náběh výroby a řešení "dětských nemocí" trvalo dlouho a i tak se občas objevovaly problémy s dodávkami, udržením kvality atp. Pozitvní výjimkou je až aktuální spolupráce s výrobcem ledvinek 3.generace, firmou SPM Liberec.

  Stacks Image 2275

  10 barevných kombinací ledvinky 2.generace, vyráběných v období 2008-2010

  Stacks Image 2276
  Stacks Image 2277

  Ledvinky 2.generace se prodávaly od roku 2007 do konce roku 2010, kdy byly nahrazeny novější generací 3.

  Stacks Image 2278
  Stacks Image 2279

  V roce 2008 jsme ve spolupráci s Robem Pincusem z ICE Training Company vystavovali ledvinky na veletrhu IWA v Norimberku