sám sobě štítem!

optika

Aimpoint Zeroing Target

aimpoint_zero_targ

Švédský výrobce Aimpoint nově nabízí zajímavou pomůcku pro nastřelování zbraní s jejich zaměřovači (použitelné ale i pro jiné typy v závislosti na velikosti stranové a výškové korekce na jeden klik). Na odkazu na stránkách výrobce si můžete zvolit svůj model zaměřovače a následně stáhnout příslušný terč. K dispozici je i doporučený postup jak si zbraň se zaměřovačem jednoduše nastřelit.

exkluzivní test prototypů nových zaměřovačů zn.MEOPTA

meopta_blog_tit

V nedávné době jsme měli možnost exkluzivně vyzkoušet a připomínkovat prototypy nových zaměřovačů zn. MEOPTA, konkrétně dva typy optických zaměřovačů s pevným zvětšením, určené zejména pro vojenské použití. Jednalo se o typ ZD 3x20 RD a ZD 5x35 RD, oba sdružené s kolimátorem Meopta Meosight s 3MOA záměrnou tečkou.
Model 3x20 byl zkoušen na pušce CZ 858 Tactical, (7,62x39) a model 5x35 na AR-15 zn.IDS (223.Rem). Střelba s optikou i kolimátorem probíhala většinou na 100 resp. 50 metrů a v rámci testu bylo vystříleno několik stovek nábojů. Začali jsme nástřelem obou zbraní resp. zaměřovačů (oba mají integrovanou rychomontáž) a postupně se dostali ke střelbě z různých poloh, kombinací papírových a kovových terčů několika velikostí - na různých vzdálenostech – a přechody z optiky na kolimátor a obráceně. Zajímavostí je možnost volby z dvou barev podsvícení záměrné osnovy obou zaměřovačů – červeného nebo zeleného.
Tyto zaměřovače spadají konstrukčně i využitelností do stejné kategorie jako jsou např. Trijicon ACOG nebo nový Leupold Mark 4 HAMR a zajímavé bylo (byť nepřímé ) jejich porovnání s prototypy od Meopty. Je samozřejmě otázka jestli, a v jaké podobě, se nakonec budou vyrábět, ale předali jsme naše poznatky a i výhrady k několika prvkům a řešením. V mnohém se shodovaly se zkušenostmi našeho kamaráda, který se s těmito zaměřovači nedávno vrátil z mise v Afghanistánu.
Věříme, že i naše připomínky nakonec povedou ke zlepšení konečného výrobku, který má určitě v sortimentu zn. Meopta své místo a svým způsobem v něm zatím chybí. Optiku Meopta „umí“ a tak by výsledek mohl být důstojnou konkurencí podobným zavedeným druhům, s předpokládanou výhodou nižší ceny.
fotogalerie na FB

Leupold VX-R 1,25-4x20mm PATROL

Leupold_blog

Vyzkoušeli jsme novinku v nabídce taktických puškohledů americké značky Leupold, model z řady VX-R 1,25-4x20mm PATROL, na jehož vývoji se podílel nám dobře známý ex-člen Delta Force Jim Smith ze Spartan Tactical.
Jedná se o univerzální, poměrně krátkou a lehkou optiku s proměnlivým zvětšením, která zlepšuje identifikaci cíle a použitelnost dlouhé zbraně na větší vzdálenosti, ale přitom nesnižuje efektivitu a rychlost střelby na blízko.
Připravujeme obsáhlejší článek, nyní zatím
fotogalerie z prvního testování na střelnici, kdy byla optikou osazena puška Proarms Armory PAR Mk.3

Základní parametry:
rozsah 1,25-4x20mm
tubus 30mm
záměrná osnova
FireDot SPR speciálně navržená pro pušky typu AR15 v ráži 5,56mm s osvětleným bodem
osvětlení bodu (stejně jako u řad VX-R, VX-3 a VX-6) má režim pro den a noc, pohybové čidlo a paměť na poslední nastavenou intenzitu osvitu
odolná konstrukce
přesná mechanika s taktickými stavítky pro výškovou a stranovou korekci

kolimátor Aimpoint MICRO T-1 konečně s tečkou 2MOA !

t1_2MOA_blog

Na právě probíhajícím veletrhu SHOT SHOW v americkém Las Vegas představil Aimpoint to, co do teď jen testovaly novozélandské speciální síly - model MICRO T-1 s tečkou 2MOA. Fakt, že do teď byl k dispozici "pouze" s 4MOA, byl snad jediné malé negativum tohoto jinak skvělého zaměřovače! Teď už není pochyb co v této kategorii dát na pušku : -)
(foto
GearScout) video
------------------------------------------------------------------------------
aktualizace 20.1.
tento kolimátor bude dostupný také ve verzi H-1

AEGIS BLOG